Anestezi-Narkoz Vücuttan Nasıl Atılır?

Anestezi veya Narkoz Nedir?

Cerrahi işlemler sırasında ağrı hissinin geçici olarak durdurulması amacıyla yapılan bir işlemdir. Ameliyat öncesinde hasta, anestezi doktoru ile görüştürülerek vereceği doğru bilgilerle uygun bir anestezi yöntemi belirlenmesi sağlanır. Anestezinin üç çeşidi vardır:

  1. Genel Anestezi,
  2. Bölgesel Anestezi,
  3. Lokal Anestezi.

Genel anestezi, damardan enjekte edilen ilacı ve ek olarak ameliyat sırasında verilen solumanız için verilen gazlarla tamamlanır. Operasyon sonrasında, bazı yan etkiler görülebilir. Örneğin yaygın olanları; mide bulantısı ve kusma, boğaz ağrısı, düşük kan basıncı, yüksek tansiyon, baş ağrısı, kas ağrısı vd.

Bölgesel anestezi, vücudun belli bir bölgesinin duyusunu ortadan kaldırır. Hastanın ameliyat esnasında bilinci açık olur. Spinal, epidural, kaudal diye çeşitleri vardır. Genel bir tanıtım yaptığım için ben hepsini yazımda açıklamayıp yalnızca tecrübemi yazacağım.

Lokal anestezi ise yalnızca vücudun işlem yapılacak küçük bir bölgesinin duyusunu bir süreliğine ortadan kaldırmak amacıyla yapılır. Örneğin, bir yere can acıtacak bir dikiş atılacaksa bu yöntem uygulanır.

Anestezi Tecrübem

Geçen hafta, varis problemimden ötürü stripping denilen bir operasyona girmek zorunda kaldım. Ameliyatımı ve öncesindeki muayeneleri Bursa Medical Park Hastahanesinde yaptırdım. Bu konudan başka bir yazımda bahsedeceğim.

Ameliyat öncesinde anestezi doktorumla görüştüm. Çok tatlı bir hanımefendi idi. Yardımcı doçent olması bana oldukça güven verdi. Basit bir ameliyata gireceğim için bölgesel anestezi almamı tavsiye etti. Belimden yapılacak bir iğne ile yalnızca bel altı uyuşacak, zihnim uyanık kalacaktı. Korkmamam için sakinleştirici yapabileceklerini de söylediler. Ancak, ben çok korktum:)

Kan aldırmaktan, bir yerimin kesilmesinden bile nefret eden bir insanım. Kendimi başkasına emanet etme ve bir yerlerimin kesilecek olması fikri bile korkunçken bir de buna tanık olamazdım. Bu nedenle, doktora hangi ilaçları kullandığımı, daha önce bir hastalığım olup olmadığı hakkında bilgi verdim ve genel anestezi istedim. Hatta ameliyathaneye indirdiklerinde tekrar başka doktorlar bölgesel anestezi olmamı tavsiye ettiler, ama ben korkudan ağlarken onları pek duymadım. Zaten ağlamaya dayanamayıp beni direkt “İyi geceler” deyip uyuttular. Bir saat sonra hemşirem beni uyandırdı. Birkaç dakikam arada kaybolmuş gibi dinç bir şekilde uyandım çok şükür. Operasyon yapılmıştı. Narkozdan kaynaklanan hiç bir ağrım ya da yan etki olmadı.

Bugün bir haftam doldu. Ona rağmen tekrar çok şükür herhangi bir sorun yaşamadım. Doktorumun anestezinin etkisinin atmam için tavsiyesine ise her gün zevkle uydum.

Anestezi Etkisinden Hızlıca Kurtulmak İçin;

Kaynamış sıcak su ve içebileceğiniz ölçüdeki acılıkta eriyik kahve (nescafe). İsterseniz tabii ki süt veya süt tozu kullanabilirsiniz. Eğer kahve demleme makineniz varsa filtre kahve de içebilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

 

Bir cevap yazın