Diane 35 Yan Etkileri ve Varis

Diane 35, 21 drajelik takvimli bir ambalajda bulunan ve bej renginde drajelerden oluşan bir ilaçtır. Kadın cinsiyet hormonlarından biri olan östrojen ve erkek cinsiyet hormonlarının bazı doğal etkilerini gideren androjenik özelliklere sahip progesteron (kadın cinsiyet hormonlarından biri) hormonu içerir.

Genellikle,
Doğurganlık çağındaki kadınlarda aşırı yağlanma ile birlikte ortaya çıkan orta dereceli ve şiddetli akne tedavisi, aşırı kıllanma gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca, doğum kontrol özellikleri nedeniyle, doktor tavsiyesiyle korunma amacıyla kullanılabilir.

Akne tedavisinde kullanılacaksa daha önceden akne için antibiyotik tedavisi olmuş, ancak tedavinizin işe yaramamış olması şarttır. Yani tüm çareler tükendiğinde bu hormon ilacı devreye girer. Bu nedenle, bu ilaç yazıldığında ciltle ilgili başka bir antibiyotik, Cildiye doktoru tarafından daha önceden size yazıldıysa Kadın Doğum doktorunuza bildirmelisiniz. Ayrıca, hormon ve doğum kontrol ilacı işlevi gördüğü için aynı türden bir doğum kontrol ya da hormon ilacı almamalısınız. (İlaçla ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.)

Diane 35, yukarıda bahsettiğim gibi kısaca,

  1. Akne tedavisi,
  2. Kıllanma,
  3. Polikistik over sendromu,
  4. Doğum kontrolü,
  5. Adet düzensizliği vs. birçok durumda doktorlar tarafından kullanımı önerilmektedir.

Diane 35 ve Yan Etkileri

Aslında bu yazıyı yazma sebebim, bu ilacı tanıtmak değil, yan etkilerinden bahsetmektir. Aynı anda yaşadığım iki sağlık problemi nedeniyle, iki doktora başvurdum. Öncelikle uzun süredir saçlarım dökülüyordu. Bu nedenle, Dahiliye doktoruna gittim ve kan tahlili yaptırdım. Tahlilimde herhangi bir eksiklik çıkmadı. Sonrasında bir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına, saç dökülmesi şikayetiyle başvurdum. Doktorum adetimin üçüncü günü yaptıracağım bir kan tahlili ile hormonlarıma bakılması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine, vaktini bekleyip tahlili yaptırdım. Bu arada merak edenler için, bu tahlili yaparken açlık/tokluk durumu önemli olmuyor. İstediğiniz saatte gidip kan verebilirsiniz. Tahlil sonucumu kontrol eden doktor birkaç değerimin düşük olduğunu gördü ve Diane 35 yazdı.

İlacı eczaneden aldığımda, eczacı hanım ilaç hakkında bilgim olup olmadığını şüpheli tavırlarla sordu. Daha doğrusu, ilacın ciddiyetini ben anlamadığım için bana öyle geldi. Kendi kendime neden bu kadar üsteledi ki acaba dedim. Eve döndüğümde, ekşisözlük ve kadınlar kulübünde, ilaç hakkındaki tüm yorumları okudum. Eczacının neden üstelediğini anladım. Bu ilacı kullanan kadınların çok azı, faydasını gördüğünü yazmıştı. Çoğunlukla şikayetler mevcuttu. Elbette baya gözüm korktu.

Şikayetler genellikle şunlardı:

  1. Göğüsleri şişiriyor ve ağrıtıyormuş,
  2. Vücutta çok su topladığı için kısa sürede bir beden şişman görünüyormuşsunuz,
  3. Çok fazla iştah açtığı için baya kilo aldırıyormuş,
  4. Kadınlık hormonu içerdiği için, çok ağlamanıza neden oluyor ve uzun süreli kullanımda psikolojik problemler çıkarıyormuş.

Sonrasında araştırmaya devam ederken, sağolsun bir kadının yorumu beni oldukça faydalı bir şekilde yönlendirdi. Bu ilacı uzun süre kullanmak zorunda olduğu için, varis hastası olduğunu yazıyordu. Tabii ki emin olmadığım için ilaca başlamadım.

Diane 35 ve Varise Etkileri

Aynı hafta tüm bu araştırmaları yaparken, varis olduğumu düşünüyordum ve bir Kalp ve Damar Cerrahisi doktoruna göründüm. Bana ilaç, çorap vs. almamı söyledi. Fırsatını bulmuşken, doktoruma Diane 35’ten bahsettim. Kesinlikle toplardamarların genişlemesine neden olduğunu, çok zorunlu değilsem bu ilacı kullanmamı tavsiye etti. Hatta saç dökülmesine, bu ilacın yazılmasını tuhaf buldu. Ben de bunun üzerine ilacı kullanmaktan vazgeçtim. Zaten ilacın prospektüsünde toplardamara yan etkileriyle ilgili koca bir başlık açılmış olması da doktorumun haklı olduğunu gösteriyordu.

Saç dökülmemle ilgili durumun akıbetini başka bir yazımda yazacağım. Ancak, Kalp ve Damar Cerrahı olan doktorumun dediğine göre kesinlikle varisi olanlar doğum kontrol hapı kullanmamalıdır. Hatta mecbur kalınmadıkça, bu ilaç kullanılmamalıdır. Zaten ABD’nin çeşitli eyaletleri ve Avrupa’nın birçok ülkesinde bu ilaç yasaklanmıştır.

 

Bir cevap yazın