Haftalık Gözaltı Bakımım

Gözaltı morlukları, çok çalışmanın, aşırı tuz tüketimi ve sağlıksız beslenmenin, stres, uykusuzluk ve yorgunluğun belirtisidir. Eğer kritik derecede demir eksikliği ve karaciğer ya da böbrek rahatsızlığınız varsa bunlar da göz altlarımızın şişmesine ve morarıp kararmasına neden olacaktır. Bu görüntü rahatsızlığının nedenleri çoğaltılabilir. Örneğin, regl döneminde veya az su tükettiğimiz günlerde kısa süreli sağlıksız bir görüntü oluşabilir. Ancak, en önemli etkenlerden biri de genetik aktarımdır.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Öncelikle kendimize yukarıdaki nedenlerden hangisinin uyduğunu doğru tespit etmeliyiz. Doktora muayene olmanızı gerektirecek bir hastalıktan ötürü morluğunuz varsa evde uygulayacağınız, kendi çabanızın ürünü olan çalışmalar etki göstermez. Fakat, benim gibi genetik olarak göz altlarınızın mor olduğunu düşünüyorsanız, iyi bir bakımla durumu azaltabileceğinizi düşünüyorum.

Bu yazımda sizlere göz altı morluklarını giderebilmek için birkaç tüyo verecek ve haftalık bakım rutinimden bahsedeceğim.

Haftalık Göz Altı Bakım Rutinim

Öncelikle bu uygulamanın sizde işe yaraması için bazı kötü alışkanlıklarınızı azaltmanız gerekir. Kendimden örnek vererek, genel bir bilgi vermeye çalışayım. Ben sigara ve alkol kullanmıyorum. Her gün uzmanların tavsiye ettiği gibi 2 litre su içemiyorum. 1 litre anca, ama içtiğim günlerde kendimi oldukça dinç ve sağlıklı hissediyorum. Bazı haftalarda “su içme hatırlatıcısı” uygulamalarından indiriyorum. Alarmı çalıyor, su içiyorum. Oldukça faydalı bir uygulama benim için. Normal bir Türk ailesine göre epey sağlıklı besleniyorum. Mutlaka haftada bir kez balık (bazen 2), bir kez de et yemeği yapıyorum. Kalan günleri bakliyatla tamamlıyorum. Yemeğin yanına çoğu zaman salata koymaya çalışıyorum vs. Yemeklerime çok az tuz koyuyorum. Varis ameliyatımı olduğumdan bahsetmiştim bir yazımda, tuzun damarları olumsuz etkilediğini bildiğimden oldukça azalttım. Ek olarak, uyku düzenime dikkat ediyorum. Mutlaka, her gün 7-8 saat arası uyurum. Uyumadan önce mutlaka göz ve cilt nemlendiricimi masaj yaparak sürerim.

Tüm bunları yapıyorsanız ve hala morluğunuz varsa az da olsa ya bir hastalığınız ya da genetik olarak gözaltı şişliği ve kararmasına yatkınlığınız vardır. Benim öyle. Olabildiğince azaltmak için haftanın bir günü şunları uyguluyorum:

  1. Haftaiçi demlediğim poşet çayları atmayıp bir saklama kabında, dolabın “0 derece bölmesine” koyuyorum. Soğuk soğuk çıkardığım poşetleri gözüme koyup 15 dk. bekliyorum. Buna alternatif olarak biraz salatalık ve biraz patatesi rendeleyip suyuna ped pamuklardan batırıp gözünüzde bekletebilirsiniz.
  2. Bir çay kaşığı zerdeçal, 1 çay kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı balı karıştırıp gözaltıma maske yapıyorum. Yine 15 dk. bekletip yıkıyorum.
  3. Göz kremimi uyguladıktan sonra, üstüne elimde incelttiğim hindistan cevizi yağı veya shea yağını masaj yaparak sürüyorum.

Bunu ben haftada bir kere yapabiliyorum. Vaktiniz varsa 2 kere yapmanız daha faydalı olacaktır. Tabii ki günlük göz kreminizi masajla uygulamayı hiç bir zaman unutmayın.

Sevgilerle, güzel kalın.

 

Bir cevap yazın