Kör Uçlu Sivilce

Öncelikle belirtmem gerekir ki bu oldukça samimi bir yazı olacak:)

Kör uçlu sivilce, deri altında köklü bir şekilde mevcut olup dışarıdan yalnızca kırmızılığı belli olan, ancak uç vermemiş sivilcelerdir. Bu sivilceler, insanı çileden çıkarır, ne sıkacağınız bir noktası bulunur ne de vücudunuzdan def olup gider.

Yaklaşık iki hafta önce sol yanağımda bir sivilce oluştu. Sonra gitgide bu saçma sivilce büyüdü. Ben ki yediğine içtiğine dikkat eden hem de aşırı dikkat eden bir insanım, artık nedendir bilinmez yine sivilce beni buldu. Evde tarihi geçmemiş, uygun koşullarda sakladığım bir sivilce kremi vardı aslında. Ama sivilce kremleri, deri altına irini itmekten başka bir işe yaramıyor. Açıkçası birçok çeşit ilaç kullandım. Hiç bir fayda da görmedim. Neyse zaten sivilcenin ucu yok, bir de ben itmeyeyim diye ilaç sürmedim. İki hafta bekledim kendini atmasını. Ne fayda!

En sonunda yine internet araştırmaları falan, derlediğim bilgilerle kendimce bir tedavi uyguladım.

  1. Birkaç kez ılık suyla, hatta bazen oldukça sıcak suyla sivilcenin üstüne pamukla tampon yaptım.
  2. Demlenmiş poşet çayları atmadım, ılıkken sivilcenin üzerine koyup birkaç dakika beklettim. Çay iyi geliyormuş. Bizim oralarda gözde arpacık falan çıkınca da çay sürerler bir etkisi vardır mutlaka. Poşet çay elbette şart değil. Çay içtikten sonra demliğe pamuğu batırıp tampon yapabilirsiniz sivilceye.
  3. Zerdeçal sivilcelerime en iyi gelen baharat. Daha önce de bizzat maskesini test etmiştim. Bir çay kaşığı zerdeçalla, bir çay kaşığı limonu karıştırıp her gün sadece sivilcenin üstüne sürdüm ve yirmi dakika bekletip yıkadım. Dikkat edin her yer sarı oluyor. Yüzünüzdeki sarılık da gitmiyor. Akşam yapsanız daha makul olur.
  4. Tüm bu işlemlerle birlikte sivilcenin üstüne Terramycin krem sürdüm.

Bu işlemleri sürekli tekrarladım. Yani sabah kalkıp yüz temizliğimi yapıp, tampon yaptım, krem sürdüm. Kahvaltıdan sonra çay tamponu yaptım, krem sürdüm. Öğlen maske, krem…

Üçüncü gün sivilcem kendi kendine uç verdi ve içindekiler aktı. Kesinlikle el sürmedim. Yoksa iz kalıyor. Sivilce aktıktan sonra, ben gülsuyu ile silip üstüne tekrar yarası iyileşsin diye Terramycin sürdüm. Varsa sirkeyi inceltip yarayı temizleyin ya da tonikleyebilirsiniz. Ardından mutlaka yara kremi sürün ki iz kalmasın.

Güzel kalın.

 

Bir cevap yazın