Pilatese Başlıyorum

Bugün biraz pilates hakkında yazacağım.

Yaklaşık üç yıldır pilates yapmaktaydım. Çok azimli ve kontrollü bir karakterde olmama rağmen, bazen çeşitli nedenlerle (iş ve derslerimin artması), ara vermek zorunda kalıyor ya da haftada bir güne indiriyordum. Bir süre sonra bu istikrarsızlık beni yordu ve bir yıl kadar ara verdim.

Bu haftalarda yeniden başlamaya karar verdim. Beni spora iten sebep fazla kilolarım ya da kas yapma, sağlıklı yaşama isteği değildi. Bacaklarımda sürekli ayakta durmak zorunda olduğum için varis oluştu ve erkenden bunları önlemek maksadıyla evde yapabileceğim bir spor düşündüm. Alışkın olduğumdan aklıma ilk pilates geldi.

Pilates Nedir?

Pilates, yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş fiziksel fitness sistemidir. Altı tane ana prensibi bulunmaktadır:

 1. Konstantrasyon, yani hareketlere yoğunlaşma,
 2. Kontrol, vücudu doğru yönlendirerek hareketleri doğru yapma,
 3. Merkezleme, göbek, bel ve kalça merkeze alınarak hareket etme,
 4. Akıcı hareket, acele etmeden her hareketi her bölgeye uygun duraksamadan yapma,
 5. Kesinlik, hareketleri doğru yöntemiyle hakkını vererek yapma,
 6. Nefes, doğru nefes terapisiyle nefesi burundan alıp, ağızdan vererek kanı temizleme.

Zaten eğer birkaç kez Ebru Şallı videosu izlediyseniz, pilatesin ana prensiplerini mutlaka duymuşsunuzdur.

Pilatese Başlarken Neler Alınmalıdır?

Benim evde ekipmanlarım vardı. Yalnızca pilates lastiğim koptuğu için yenisini aldım. Hatta incelediğim bir pilates lastiğini daha önce yazmıştım (Bakınız). Bu yüzden çok masrafım olmadı. Ama size tavsiyem eğer geçici bir heves değilse, iyi bir markadan ekipmanları alıp uzun süre kullanmanızdır.

Pilatese başlamadan alınacaklar:

 1. Pilates topları: Bunlardan ilki büyük top olarak geçiyor. Boyunuza göre almanız gerekiyor. 55, 65 ve 75 cm çapında olanları var. Ben 1,68 boyundayım ve 65 cm olan topu kullanıyorum. İkincisi, küçük top. Birçok hareket yapılırken işe yarıyor.
 2. Pilates lastiği: Üç dereceli olarak satılıyor. Hafif, orta ve sert olanı mevcut. Takım olarak alıp, pilateste ilerledikçe sert lastiğe kadar geçiş yapabilirsiniz. Ancak, ben Ebru Şallı’nın bile sert lastikle yaptığını görmedim. Ben orta dereceliyi kullanıyorum. Hafif olan artık baya dirençsiz geliyor, kaslarımı çalıştırmıyor. Üçlü alırsanız daha uyguna geleceğine eminim. İsterseniz birkaç ay hafifi kullanıp, sonra orta dereceli alabilirsiniz.
 3. Pilates çemberi,
 4. Topları şişirmek için pompa,
 5. Atlama ipi (almasanız da olur),
 6. Ayak bilekleri ve elde kullanılacak ağırlıklar: Ben ele ve ayağa geçirilen ve ayrıca elde tutmak için olan ağırlıkları set halinde almıştım.
 7. Mat: Kaliteleri oldukça fark ediyor fiyat açısından, ben ucuz olan bir tane aldım yere hijyenik bir şekilde uzanabilmek için.
 8. Kendinize uygun bir pilates videosu. (almasanız da olur)

Pilates Nasıl Yapılır?

Bu sorunun cevabı aslında bende değil:)

İzleyeceğiniz videolarda. Ben önceden enerji dereceme göre, neredeyse ezbere bildiği Ebru Şallı videoları ile pilates yapardım. Ağır ve yoğun hareketler olduğu için bazen tam tamına yapabilsem de yorulunca atlaya atlaya videoyu bitiriyordum. Enerjim yüksek olduğunda tam yaptığım da oluyordu elbette.

Başlarda her hareketin hakkını veremiyor, hatta bazen doğru yapamıyordum. Hareket eğer doğru yeri acıtıyorsa, düzgün yapıyormuşum bunu anladım:)

Bu günlerde iş yüküm yine fazla, ama spor da yapmak istiyorum. Bu yüzden, bir bütün videoyu bitirmek yerine Ebru Şallı’nın daha önce yaptığı Ebruli programının eski bölümlerini 1. bölümden başlayarak yapmaya başladım. Her bölümün pilates süresi yaklaşık 45 dakika olduğundan eve gelip, akşam yemeğimi yedikten iki saat sonra sporumu yapıyorum. Duşumu aldıktan sonra, ayaklarımı yatak başına dik uzatıp (böylece varisim için kanın kalbime doğru akmasını sağlayıp) aynı zamanda kitabımı okuyorum. Bu rutine başlayalı bir hafta oldu ve kendimi daha enerjik, sağlıklı ve kendi faydama bir şeyler yapmış hissediyorum. Size de tavsiye ederim.

Güzel ve sağlıklı kalın.

Bir cevap yazın