Varis Çorabı Nasıl Alınır?

Merhaba sevgili okurlar,

Sizinle bugün, bu aralar araştırmak zorunda kaldığım ve tecrübe ettiğim bir sağlık konusunu paylaşacağım.

Varis hastalığı, kısaca bacaklarda görülen toplardamar genişlemesidir. Bacak damarlarının, sürekli ayakta durmak veya oturmak zorunda olan kişilerde, artık yeterince kan pompalayamaması ve damar kapakçıklarının tıkanmasıyla oluşur. Kısa süre bu hastalığın belirtileri bende oluşmaya başladı ve bir doktora göründüm. Bana varis çorabı giymemi tavsiye etti. Bunun üzerine araştırmalara başladım.

Birçok marka mevcut ülkemizde. Her bütçeye uygun fiyatlı olanları var. Ben başlangıç aşamasında olduğum için orta fiyatlı bir ürün tercih ettim.

Şimdi gelelim varis çorabı nasıl alınır sorusuna,

Öncelikle bilmeniz gereken, bu çorabı bir eczaneden almamaya çalışın. Çünkü göreceğiniz çeşitler az olacaktır. Ben yolumun üzerinde diye öncelikle dört eczaneye baktım, ancak bana oldukça yüksek yaşlara hitap edecek, eski moda çorapları gösterdiler. Hatta bir tanesine siyah çorap istediğimi söylediğimde, bu çorabın siyahını hayatında hiç görmediğini söyleyecek kadar cahildi. Tabii sizin bildiğiniz büyük ve iyi eczaneler olabilir, ona lafım yok. Ama ürünü kendi mağazası olan bir medikalden almak daha mantıklı geliyor bana.

Bursa’da Medikal Park’ın arkasında olan bir medikal mağazasına girdim. Sağolsun satış elemanı, daha doğrusu amca çok tecrübeliydi. Daha söze girmeden istediğim çorabı gösterdi. Daha öncesinde bir saatten fazla dolaşmış olmama rağmen, beş dakikada çorabımı alıp çıktım.

Şimdi, bu çorapların öncelikle baskı derecesi var: hafif, orta, yüksek ve çok yüksek. Size doktorun verdiği reçetede hangisini giymeniz gerektiği yazıyor. Buna mutlaka dikkat etmelisiniz. Beni girdiğim eczanelerden birindeki satış temsilcisi kandırmaya çalıştı. Üzerinde İngilizce çok yüksek yazan bir çorabı hafif diye satmak istedi. İyi ki az-çok dil biliyorum.

İkincisi, size doktorun verdiği reçetede yine hangi boy çorap giymeniz gerektiği yazıyor. Varis çorapları; dizaltı, dizüstü (kasığa kadar), boydan (külotlu çorap gibi) ve hamile çorabı olarak ayrılıyor. Hatta seyahatlerde giymek için bir çeşidi de mevcut. Doktorum bana baskısını önerdiği gibi aldığım sürece istediğim boyda çorap giyebileceğimi söyledi.

Üçüncüsü, varis çoraplarının yazlık ve kışlık olanları var. Aslında kadınların giydiği opak/muz çoraplar gibi üzerinde kaç “den” olduğu yazıyor. Ben yaz mevsimi olduğundan tül çorap olanından tercih ettim. İtalyan menşeli olduğu söylendi. Fiyatı da gayet uygundu (70 lira). Alırken ya bu kadar ince bir çorap nasıl baskı yapacak ki, dedim içimden. Ama ertesi gün giydiğimde ve akşama kadar ev işi yapmama rağmen hiç bir ağrı hissetmeyince etkisinin farkına vardım.

Dördüncü, varis çorapları bedenlidir. Bileğinizden ve baldırınızdan ölçü almaları gerekir. Özellikle ayak bileğinizden alınan ölçüye göre çorap verilir. Eğer internetten alırsanız, ki ilk kez alacaksanız tavsiye etmem, ayak bileğinizi ölçüp hangi bedende olduğunuzu tespit etmelisiniz.

Son olarak, eğer ayakta çalıştığınız bir işiniz varsa doktora gitmeden dahi bu çorapların hafif baskı olanından istediğiniz boy alabilirsiniz. Ben daha önce almadığım için çok pişmanım. Artık eskisi gibi yaşlı çorabı renginde ve kalınlığında değiller üstelik. Kullanan kişiye ve kullanım sıklığına göre, uygun fiyatlara da bulabileceğimiz bu çorapların ömürleri 2-6 ay arasında değişiyor. Eğer sorularınız varsa yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

EDİT: Arkadaşlar bu yazıyı bir süre önce yazmıştım. Tabii yeni denemeler sonucunda edindiğim bilgiler oldu. Bir varis çorabını o kadar dikkat etmeme rağmen yanlış aldım. Çok büyük bir problem değil. Ama diz altı aldığım çorap benim bacak boyuma uygun değilmiş. Eve geldikten sonra fark ettim. Diz altı olması gereken çorap baya zorlasam dizimin üstüne çıkıyor. Bacak boyumuzu da ölçtürmek gerekiyormuş haberiniz olsun.

Bir cevap yazın