Varisi Önlemek için Günlük Yapılacaklar

Varis veya venöz yetmezlik, çok ayakta duran veya oturanlarda görünen bir hastalıktır. Uzun süre aynı konumda bulunmaktan ötürü akşama doğru dizaltlarımızda kan birikir, bir süre sonra bu kan damarları genişletir. Bunun önüne geçebilmek için günlük bazı hareketleri rutin davranışlara dönüştürmemiz gerekir.

  1. Mutlaka işe, uzun bir yolculuğa giderken veya uzun yürüyüşlü bir gezi planı yaptıysanız varis çorabı giyin. Doktorum, varis şikayeti olmayan birinin bile çorap giyebileceğini söylemişti. Özellikle hamile kişilerin giymesi faydalıdır. Çünkü kendimizi zor taşıyan bacaklarımız, bebeğimizle bizi zor taşır. Bu yüzden varis şikayetleri hamilelikle varsa artış gösterir, yoksa başlayabilir. Çorap giymek, yaz aylarında zor oluyor. Günümüzde kısa paçalı pantolonlar moda çorap alttan görünüyor. Halbuki tenimiz göründüğünde ne güzel duruyor o kotlar:) Ancak sağlıklı bir hayat için mutlaka çoraba uygun kıyafet seçmek gerekiyor. Zaten günümüzde çorapların renkleri, incelikleri oldukça çeşitli. Çorabı sabah yataktan kalkmadan, akşam yatağa girince giymeli ve lavaboya dahi çok zor durumda kalmadıkça gitmemeliyiz.
  2. Mutlaka, dar olmayan kıyafetler giymeliyiz. Geçenlerde bir gün felekten çalayım dedim, bütün gün bacaklarım ağrıdı. Yaşım da genç istediğim kıyafetleri giymek istiyorum. Ancak dar seçmemek gerekiyor. Bu yüzden dolabımı etek, elbise ve yeni çıkan mom jeanlerle doldurdum. İspanyol paça kotlar ve yeni model sigaret kumaş pantolonlar da güzel oluyor.
  3. Mutlaka, işten döndükten sonra veya çalışmayanlar gün sonunda bacaklarını 20-30 dakikalığına yukarı kaldırıp duvara dikmeli. Bacaklarınızı oldukça rahatlatan bir hareket gün sonunda aşağıda toplanan kanın kalbe geri dönmesini sağlıyor. Bu hareketi yaparken kalbin dizlerden aşağı konumda bulunması gerekiyor. Yani sırtınızın altına bir yastık falan koymayın. Buna benzer bir hareket de  “mutlu bebek pozisyonu”. Bebekler bacaklarını yukarıda tutup oynar ya aynı onun gibi bacaklarınızı yukarı çekip topuklarınızdan tutun.

4. Özellikle çorap giymediğiniz bir gün, ayaklarınızı soğuk su doldurduğunuz bir kovada 15 dakika en az bekletin.

Mutlaka demediğim ama olsa güzel olan bir hareket de her gün akşam yatağa girince bacaklarınıza topuktan yukarı doğru kremle masaj yapmanız. Selülit masajına benziyor bu masaj. Aşağıdan yukarıya kanı göndermeye çalışın. At kestanesi kremi iyi diyorlar. Ben aldım aktardan ancak uzun süreli kullanmadım açıkçası. Damarları sıkıştırırmış. Bi ara denemeyi düşünüyorum. Sizinle deneyimlerimi paylaşacağım. Normal vücut kremiyle masaj yapsanız da olur. Önemli olan masaj, kremin damara etki edeceğini sanmam.

Tüm bunları düzenli yaptığınızda varisin önüne geçeceğinize ve azaltacağınıza inanıyorum. Ben mümkün mertebe yapmaya çalışıyorum.

Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın