VM Medical Park Hastanesi

Yaklaşık beş hafta önce, varis şikayeti ile Kalp Damar Cerrahisi doktoru arayışına girdim. Bursa şehrinde yaşadığım için öncelikle bir devlet hastanesine gittim. Kalp Damar Hastalıkları üzerine geniş bir polikliniği olan Yüksek İhtisas Hastanesi’nde bir profesöre görünmek için randevu aldım. Ancak, bir araştırma hastanesi olduğu için maalesef gittiğimde randevu aldığım doktorla değil, genç bir kadın doktorla görüştüm. (Kadın olduğunu, randevu aldığım doktor erkek olduğu için belirtiyorum.) Doktor çok kısa bir süre beni muayene etti, ultrason için gün almamı söyledi. Açıkçası çok ilgilenmedi. Ben kendim ilaç istedim ve çorap giymeli miyim? diye sordum da öyle yazdı bunları. Ultrason çektirebilmem için beş hafta sonrasına gün verildi.

Fakat ağrılarım çok fazlaydı. Sürekli ayakta durduğum bir iş yapıyorum zaten. Özel bir hastaneye gitmeye karar verdim, işlerin yavaş ilerleyeceğini anlayınca. Araştırmalar yaptım ve merkezi olması nedeniyle Bursa’daki Medical Park Hastanesini tercih ettim.

Medical Park’ın Sinir Eden Fiyat Politikası

İnternet üzerinden numarasını aldığım hastaneyi aradım. Direkt hastaneye bağlanamıyorsunuz, merkezi sistemden randevu alınıyor. Bilgilerimi verdim, randevu almak istediğim günü belirledim. Randevu ücretini sordum. Profesör olan doktora 260 TL, operatör olan doktora 65 TL olduğunu söylediler. Varis için görüneceğimden arkasından doktorun ultrason isteyeceğini biliyordum. Bu nedenle, onun da fiyatını sordum. Ancak cevap veremeyeceklerini, ilgili hastane şubesinin veznesine bağlamayı teklif ettiler, kabul ettim. Dört kez aynı işlemi baştan yapmama rağmen telefonu açan olmadı. Randevu için gayet kısa bir şekilde sisteme bağlanabiliyorsunuz, ancak fiyat almak için maalesef olmuyor. Artık ne kadarsa öderiz diyerek hastaneye gittik.

Hastaneye girdiğinizde sizi hostesler karşılıyor, prenses gibi hissettiriyorlar. Herkes çok kibar sağolsunlar. İlgili bölümün bankosuna gittim kayıt yaptırmak için. Ücreti 65 demişlerdi, 75 lira verdik niyeyse. 10 lira için ağız açmayalım dedik. Doktoruma göründüm (operatör olan). Gerekli bilgileri gayet düzenli bir şekilde verdi, beni ultrasona yönlendirdi ve yüksek ihtimalle ameliyat olacağımı söyledi.

Ultrason için tekrar kayıt açtırmaya Radyoloji bankosuna gittim. İki bacağıma çekilmesi üzere 340 TL ücret ödedim. O an anladım, neden fiyat bilgisi vermediklerini. Madem paran yok gitmeseydin diye düşünülebilir. Ben bu ücreti verebiliyorum, ancak bize tuzak kurulmuşçasına, yalan söylemeleri, oradan oraya bağlamaları, yok o bilgi verecek bu bilgi verecek diye oyalamaları insana enayi gibi hissettiriyor. Doktora görünüp ultrason ücretini ödeyemeyeceğim için geri dönebilirdim. İmkanı olan insan zaten böyle yerlere gidiyor, fiyatı düşünmüyor. Orta halli insanlar arayıp soruyor, bütçesine uygunsa gitmek istiyor. Bu hastane tam da bu orta halli insanları tuzağa düşüren bir fiyat politikasına sahip.

Neyse ultrason sonucumu yarım saat sonra aldım. Doktoruma gösterdim ve ameliyat gerektiğini söyledi. Bir hafta sonra ameliyat olabileceğimi belirtti. Ancak benim işlerim olduğu için iki hafta sonrasını tercih ettim. Ameliyat öncesinde, doktorum yalnızca gün ve saatle ilgili bilgi verdi. Cumartesi günü sabah 9 gibi gelin dedi. Aç gitmem gerekiyormuş mesela bunu internetten öğrendim vs. Bu arada ameliyat için 1000 TL ücret vereceğim söylendi.

Ameliyat olacağım gün hastaneye gittik denilen saatte. Ameliyat ücretini ödeyip, doktorumu görüp odaya alınmam gerekli normalde. Ameliyat ücretini ödemem için yine kayıt açtırdılar. Saçmalık! Her şeye kayıt açtırıyor mübarekler. Bankoya gidip kayıt açtırdım, sonra ameliyat ücretini ödedim. Doktorum yapılacak işlemle ilgili gerekli damarları inceledi ve saat 12’de ameliyata alacağını söyledi. Odaya çıktık. Aynı gün taburcu olacağım için günübirlik odaya aldılar.

Vakti geldiğinde hemşireye neden çağrılmadığımı sordum, doktorumun başka bir ameliyatta olduğu henüz işinin bitmediği söylendi. Bunu bize sorunca söylüyorlar, normalde haber veren yok. 13:00 gibi doktorun işinin biteceği bilgisi verildi. Bekle bekle yine haber yok. İşi bitmedi herhalde dedik. Bu arada ben aç bekliyorum. Yine haber veren yok. Sorduk, acil bir hasta geldiğini onun ameliyatına girdiğini söylediler. Olabilir acil durumlar tabii ki ama bilgilendirme yok o sinir ediyor insanı. Baksanız herkes kibarlıktan kırılıyor, ama söylediklerinin içi boş. İnsanı oyalamaktan başka işleri yok. Saat 16:00 gibi doktorumun işi bitti ve beni ameliyata çağırdığını söylediler. Bundan önce anestezi doktoruyla görüştüm. Gerekli işlemler yapıldı. Ameliyathaneye indirildim, doktorumu göremedim hiç, gelene kadar narkoz verdiler. İnsan içini rahatlatmak istiyor doktoru görüp. Neyse ameliyattan çok şükür çıktım. Doktorum vizitesini bitirdiği için gitmiş, yine göremedim.

Aynı gün saat sekiz gibi hastaneden çıkış yapabilecektim. Hemşireme işgöremezlik raporumu sordum yazılmamıştı. Epikriz raporum yazılmamıştı. Yoğunluktan olabilir. Ama insanı para alırken çok dakik olan sistemde işe gelince eksiklik olması baya sinir ediyor. Doktorun da suçu olduğunu düşünmüyorum, bence baya onlar da çalıştırılıyor akşama kadar.

Bir hafta sonra kontrole gitti. Of yine kayıt açalım bi size. Bir de öyle nazikler ki buyrun biraz paranızı alalım birazcık hanımefendi der gibi. Yok dedim ben geleli on gün olmadı, kayıt açtırmayacağım falan anlaştık neticede. Doktorum bilgi vermeden doğru düzgün, dikişlerimi aldı. Kendim sordum yine çorap giymeye devam edeyim mi? vs.

Neticede, ne hastaneden, ne doktorumdan memnun kaldım. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Basit bir ameliyattı başka bir yerde de olabilirdim. Hizmet çok kötüydü. Paranızı alana kadar her şey. Tek memnun kaldığım hemşiremin kendisiydi. Kızcağız da birçok hastaya baktığı için yetişemiyordu herkese. Ortalıkta bulamıyorduk.

Bir cevap yazın