Yumuşacık Bir Ten için Vücut Peelingi

Vücut Peelingi Ne Zaman, Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Peeling, vücudumuzun herhangi bir bölgesinin, ölü derilerden ve hücrelerden kurtulması için yaptığımız basit soyma işlemidir. Düzenli olarak yapıldığı takdirde vücudumuzun derinlemesine temizlenmesini ve canlanmasını sağlar. Yüze peeling, hem market ürünleri sürekli hatırlattığı hem de hemen her ürünün içinde bulunduğu için sürekli yapılır. Ancak, vücudumuza peeling yapmak öyle çok da akla gelen bir durum değildir maalesef. Hatta peeling içeren duş jelleri veya vücut peelingi adı altında satılan ürünler yeni çıkmaya başladı. Ayrıca, gereksiz derecede pahalı ve gereksiz ürünler gibi geliyor bana. Bu yüzden çeşitli vakitlerde yaptığım peeling için bir ürün almak yerine kendim karışım hazırlamayı tercih ediyorum. Bir ay önce tatile çıkmadan önce de aynı rutinimi tekrarladım.

Vücut Peelingi Ne Zaman Yapılır?

İlk olarak peeling düzenli olarak, birkaç haftada bir (iki bence ideal) vücudu temizlemek için yapılabilir. İkincisi, ben tüylerimi almadan önce yalnızca genital bölgem hariç -tabii ki:)- yaptığım karışımı kullanıyorum. Vücudumuzdaki tüyleri veya kılları, ağda veya epilasyon aletiyle kendimiz almadan önce kıl kökleri yumuşasın, sertlikten kırılıp kökleri içeride kalmasın diye peeling yapmak oldukça mantıklıdır. Üçüncüsü, lazerden sonra kılların kökleri vücudunuzda nokta şeklinde kalıyorsa, mutlaka daha ilk seanslardan beri lazer yapıldıktan en az bir gün geçtikten sonra hem kılları çabuk dökmek hem de o küçük noktalardan yani aslında kıl köklerinden kurtulmak için peeling şarttır. Ben böyle bir sorun yaşamamıştım. Ancak, ev arkadaşım beyaz tenliydi ve lazerden sonra oturup bacağı daha çirkin görünüyor diye ağlardı. Araştırarak peeling çözümünü bulmuştuk. Kısacası tüy alımı öncesinde ve sonrasında yapacağınız işleme göre peeling yapmak köklerden kurtulmanızı ve etkili bir temizlik yapma işlemine ulaşmanızı sağlar.

Vücut Peelingi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hazırladığımız karışımı bol bol kullanmaya dikkat edin. Genital bölge hariç tüm vücudumuzda kullanacağız. Hatta sağlık açısından iç çamaşırı ile banyoya girerseniz daha garanti olur. Karışımdan malzemeyi alıp peeling yapacağınız yere sürün. Ben genellikle kollarımdan başlarım, aşağı doğru akar zaten mantığıyla. Yavaş yavaş  her bir bölgeyi ovalayarak ilerleyin. Çok sert şekilde ovarak vücudunuzu kızartmamaya dikkat edin. Vücudunuzun tamamına aynı işlemi uyguladıktan sonra durulanın. Ben arkasından bazen duş jeli kullanıyorum bazen de yalnızca suyla yetiniyorum.

Bu işlemi yaptıktan sonra banyodan çıktığınızda vücudunuza dokunun faydasını zaten göreceksiniz. Arkasından vücudunuzu hafif kremlerseniz pamukkk gibi olursunuz, parlaklık gözünüzü yakar:)

Vücut Peelingi Malzemeleri Tarifi 1;

  1. Bol miktarda mısır unu,
  2. Çok sıvılaştırmayacak ama unu yumuşatacak kadar süt.

Vücut Peelingi Malzemeleri Tarifi 2;

  1. Bir çay bardağı kadar toz şeker,
  2. Zeytinyağı.

Bir cevap yazın